PANEL: Spolupráce při řešení rozsáhlých kybernetických incidentů

V panelu spolu budou diskutovat představitelé významných institucí řešících rozsáhlé kybernetické incidenty, aby tak nechali alespoň částečně nahlédnout pod pokličku svojí práce. Díky jejich společné diskuzi se dozvíte, jak probíhá vzájemná spolupráce, s jakými překážkami a výzvami se setkávají a jak jim například zasažená oběť může práci ulehčit, nebo naopak zkomplikovat.

Datum a čas

ST 15:15 - 16:15

Lukáš Kupka

Rapid7

Aktuálně působí jako Lead Analytik pro Rapid7 Managed Services, poskytující dohled a incident response služby pro více než 2300 zákazníků. Dříve zastával pozici v internerním bezpečnostním týmu firmy Avast. Kariéru v kybernetické bezpečnosti ovšem započal prací pro stát jako síťový analytik NCKB.

Tomáš Krejčí

NÚKIB

Tomáš Krejčí je absolventem oborů Manažerská informatika a Informační management na VUT v Brně. V roce 2024 dokončil postgraduální studium Bezpečnostní a krizový management na CEVRO vysoké škole. U Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost působí od jeho vzniku. Odborně se z velké části zaměřoval na problematiku implementace zákona o kybernetické bezpečnosti a kontrole plnění povinností, které z něj vyplývají. Více jak dva roky řídil odbor kontroly a od července roku 2022 se stal náměstkem ředitele, který řídí Sekci národního centra kybernetické bezpečnosti. Ve své pozici se v současné době věnuje primárně agendám vládního CERT týmu, regulace a kontroly.

Lukáš Vilím

NCTEKK

Mgr. Lukáš Vilím, Ph.D., nar. 1979 v Kolíně. V letech 2000 – 2005 absolvoval magisterský studijní program bezpečnostně právní studia na Policejní akademii České republiky a v roce 2013 dokončil doktorandské studium v oboru bezpečnostní management a kriminalistika. V letech 2015 – 2017 působil jako ředitel Odboru pro obranu a bezpečnost na Úřadu vlády České republiky. V současné době působí na Národní centrále proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě na pozici vedoucího oddělení mezinárodní spolupráce a koordinace. V rámci svého služebního zařazení byl po dobu pěti let jednou z osob odpovědnou za činnost „Národního kontaktního místa pro kybernetickou kriminalitu“ dle Budapešťské úmluvy.

Ondřej Filip

CZ.NIC

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor Informatika, a University of Pittsburgh - Joseph M. Katz Graduate School of Business (MBA). Během studia na Karlově univerzitě začal pracovat ve společnosti IPEX a. s., kde později působil jako technický ředitel a člen představenstva. Od prosince 2004 je Ondřej výkonným ředitelem sdružení. Vedle výkonu své funkce v CZ.NIC působí jako předseda představenstva ve sdružení NIX.CZ (Neutral Internet Exchange), člen vedení mezinárodního sdružení RIPE NCC a jako člen představenstva Euro-IX (European Internet Exchange Association). V minulosti Ondřej působil jako aktivní člen rady ccNSO (Country Code Names Supporting Organisation) v rámci organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers); v ní v současnosti zasedá ve významném a prestižním Poradním výboru pro bezpečnost a stabilitu (SSAC). Organizace ICANN v roce 2022 jmenovala Ondřeje Filipa "strážcem klíče od Internetu", je tedy jedním ze 14 důvěryhodných zástupců mezinárodní internetové komunity, kteří dohlíží na proces podepisování záznamů kořenové zóny. Ondřej Filip také působil v Multistakeholder Advisory Group, která je poradním orgánem generálního tajemníka OSN pro Internet Governance Forum, a v organizaci DNS OARC (The Domain Name System Operations Analysis and Research Center), jejímuž představenstvu čtyři roky předsedal. Ondřej Filip je od roku 2019 členem Síně slávy Cybersecurity, v níž jsou zastoupené osobnosti, které zásadním způsobem nebo dlouhodobým pozitivním přínosem ovlivnili kyberbezpečnost v České republice. Ve svém volném čase rád hraje basketbal nebo programuje opensource software. Ondřej hovoří plynně anglicky, domluví se také německy a rusky.

Václav Žid

NCKO

Brigádní generál Václav Žid je zástupcem ředitele Vojenského zpravodajství a ředitelem technické sekce. Většinu své kariéry spojil s prací pro stát a jeho bezpečnostní složky. Jeho odbornou specializací jsou informační a kosmické technologie, informační bezpečnost a strategické řízení. Vystudoval obor Technická kybernetika na Elektrotechnické fakultě ČVUT a další zkušenosti čerpal v zahraničí během studia oboru Government Information Leadership na National Defense University v USA. Je také absolventem programu Advanced Management Program a programu Chief Information Officer Certificate Program tamtéž. Ve Vojenském zpravodajství se podílí na budování schopností v nových operačních doménách kybernetický prostor a vesmír. Významnou měrou se podílel na přípravě novely zákona č. 150/2021 Sb., o Vojenském zpravodajství, která definuje podíl Vojenského zpravodajství na zajišťování obrany České republiky v kybernetickém prostoru a dále na vytvoření Národního centra kybernetických operací, součásti Vojenského zpravodajství, které je odpovědné za výkon kybernetické obrany ČR. Generál Žid rovněž podporuje program pro vědu, výzkum a inovace, zasazuje se o zavádění nových technologií a inovací pro podporu dosažení cílů organizace. V rámci operační domény vesmír se zasazuje o budování jedinečných schopností v oblasti dálkového průzkum Země. V roce 2022 se podílel na předsednictví ČR ve Vojenském zpravodajském výboru NATO. V roce 2024 byl uveden do Síně slávy Cybersecurity za jeho přínos k bezpečnosti kyberprostoru ČR.